Dzień za dniem...

Wiele powodów. Były święta, Były moje urodziny, był pogrzeb mojego ojca. Wiele. Najwięcej traumy przyniosły mi moje urodziny. 41 urodziny. Dlaczego? Trudno jest mi odnaleźć siebie w tym świecie 40-latków. Moja dusza jest miło wszystko młodsza, serce schorowane, brzuch za duży i co najgorsze, nie podobają mi się młodsze kobiety. Młodsi mężczyźni również nie. Spoglądam na moje dwa Skarby i zastanawiam się jakiego Tatę, ona chciałyby mieć. Tak zaczynają się budować życiowe tezy. Tezy z życia, które nie zawsze było fair, również w ramach prawa. Chcę żyć dzisiaj normalnie, ale coś mi nie pozwala. Sam nie wiem co. Chciałbym codziennie rano wstać, iść do pracy, wrócić z pracy, uśmiechnąć się do dzieci, pobawić się z nimi w piaskownicy, uprawiać seks z żoną i robić wiele innych dziwnych, lub mniej dziwnych rzeczy, jakie zwykle robią ludzie. Skąd takie negatywne emocje?

Po Pierwsze: otoczenie często nie akceptuje 40 latków bawiących się z dziećmi w piaskownicy. W sumie, to zauważyłem że zaczynam odbierać dziwne spojrzenia innych ojców, którzy może by i chcieli, ale jakoś siebie nie wyobrażają z łopatką, klepiących wiaderko i stawiający babki, bo picie piwa jest lepszym zajęciem. Z drugiej strony spoglądają na mnie żony owych ojców, które z ukosa oceniają moje podejście do wielu młodych ludzi odwiedzających plac zabaw, jako partnerów do rozmowy, zabawy, pokazujący im że lepiej jednak jest wspólnie grać w kapsle niż siedzieć z nosem w telefonie. Są jednak osoby które dosiądą się i razem budujemy cuda z piasku, wyrywając naszym dzieciom foremki, wiaderka i łopatki.

Po Drugie: Sam łapię się na tym że spędzanie czasu z dziećmi jest bardzo pouczające. Szczególnie, kiedy na swój sposób opowiadają o świecie który nas otacza. Budują wizję świata opartego dzisiaj o nowe technologie, Psi Patrol czy inne Pinky Pie. Staramy się więc jako rodzice wyrywać nasze pociechy z tego, co technologiczne, doceniając fakt spokoju, kiedy pociechy dają nam chwilę spokoju z nosami wlepionymi w telewizor. Zaczynam dostrzegać że mam nie tylko prawo ale i obowiązek strzec swoje dzieci przed zalewem owej technologii, zastępując ową, czymś bardziej ciekawym, np. przygotowaniem projektu multimedialnego do szkoły.

Po Trzecie: Dzieci jak dzieci, mają swoje prawa, prawa, prawa… na próżno szukam obowiązków. Prawa dziecka to dzisiaj w ogóle temat postawiony na głowie. W naszym domu wisi karta obowiązków rodziców, oraz karta obowiązków dzieci. Co z tego wynika? No w sumie nic. Żadne z nas ich nie pilnuje, ale jeżeli chodzi o wystawienie ocen, idzie nam całkiem nieźle. Szczególnie jeżeli dzieci mają swoje prawa i mogą ocenić zachowania rodziców itp. Itd. Jak jednak solidnie wyegzekwować od dziecka wypełnienie Jego obowiązków? Różnie to idzie, a do sukcesu cały czas daleko. Mimo wszystko jest jeden z  niewielu tematów, który naprawdę nam wychodzi. Był to pomysł, warty zachodu. Od wschodu, do zachodu.

Po Czwarte: Dziecko chce widzieć w swoim ojcu super bohatera.  I to już tak całkiem na serio. W każdej czynności w domu, obok domu, przy rowerze, przy akwarium, przy zakupach, przy spacerze, przy fotografii…. W każdej chwili musimy być gotowi do dzieł, jakie towarzyszą bohaterom, powinniśmy nosić na sobie swoją niewidoczną pelerynę i wzorem Supermena, znać rozkład wszystkich budek telefonicznych w okolicy, aby szybko się przebrać, w celu uratowania kotka. Z drugiej strony chcą aby tata był całkiem normalny, aby można się do niego przytulić, zasnąć w poczuciu bezpieczeństwa z pewnością że się obudzą a tata będzie tuż obok nich. Jak co dzień gotowy do tego aby dokonać rzeczy niemożliwych.

Po Piąte: Jako Tata, RadosnyTata, często się unoszę. Niestety, mój choleryzm doprowadza mnie do prawdziwego szału. Mnie samego. Kiedy jestem w owym w uniesieniu, zdarza mi się napotkać wzrok moich Skarbów. I ta teza jest dla mnie najbardziej wartościowa. Owe oczy roztapiają każdy chłód, jakim atakuje wszystkich i wszystko dookoła. Nic więcej nie muszę dodawać. Kończy się to zawsze tak samo… Tato, poczytamy o Skarpetkach? Ale o tym, w innej opowieści.

Odsłony: 1296

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież