Donald Tusk "Szczerze", ale czy tak do końca?

Lubicie politykę? Pewnie tak średnio. Chociaż polityka mnie dotyka każdego dnia, to, jest to związek bez wzajemności. Ta niechęć, to nie tylko szereg zmian, zachodzących w kraju, z którego coraz trudniej jest mi się wyrwać, zawężanie wolności, za chwilę wymuszanie na moich dzieciach chodzenia na etykę. Dlatego, dość długo czekał na mnie Donald Tusk, ze swoją „Szczerą” opowieścią, która powstała w okresie, kiedy został wybrany na stanowisko Prezydenta Europy.

Sam nie wiem, jak to się stało, że kupiłem tę książkę, chociaż nie miałem zamiaru jej czytać. Nie jestem ani wielkim przeciwnikiem Pana Tuska, ani jego zwolennikiem. Po prostu uważam, że jak każdy ważny, decyzyjny polityk, miał w swojej historii decyzje mniej, lub bardziej udane.

Czytaj więcej: Donald Tusk "Szczerze", ale czy tak do końca?

Oldze Tokarczuk słów kilka.

Kategoria: Tata Czyta Opublikowano: sobota, 08 maj 2021 RadosnyTata

Na świecie występuje całkiem sporo niezmiennych praw, zasad. Wiele z nich są to stałe prawa, spisane i udowodnione raz a dobrze, a inne wywracają świat do góry nogami, jak chociażby odkrycie, że to nie Słońce kręci się dookoła Ziemi. Prawa fizyczne, zasady chemiczne, twierdzenia matematyczne… Od wielu lat dostrzegam kolejne, bardzo istotne, niedające spokoju ducha, prawo Tokarczuk.

Czytaj więcej: Oldze Tokarczuk słów kilka.

Jak to z Reymontem i Dostojewskim na randkę się wybrałem.

Jak to jest, skorzystać z maszyny czasu, i wybrać się w podróż do przyszłości?  Nic trudniejszego. Najprostszym krokiem, jest odłożenie na chwilę literatury współczesnej, i odkurzenie dzieł Dostojewskiego, Reymonta, Sienkiewicza, Puszkina, DeFoe, niezapomnianego Miguela de Cervantesa. Celowo nie wspominam o naszych rodzimych twórcach, którym zamierzam poświęcić więcej czasu, w swoich krótkich tekstach.

Czytaj więcej: Jak to z Reymontem i Dostojewskim na randkę się wybrałem.

Klasyka prawdę ci powie.

To niezbity fakt. Książki pióra, a raczej klawiatury naszej najbardziej aktualnej Noblistki, to nie jest łatwy spacerek. Zrozumiałe, że wielu chciałoby zrozumieć, co też Ona ma na myśli, i niechcący, albo i z pełną premedytacją, robią sobie sporą krzywdę. Taki nowoczesny model umysłowego masochizmu. Język Pani Olgi jest tak Tokarczukowy. Trzeba mieć spore pokłady i cierpliwości, i świadomości, po co się sięga, bo nie zostawia Ona swojego czytelnika w spokoju duszy, jeszcze długo po zamknięciu okładki. Przypomina mi to stan emocjonujący pewnego bohatera innej książki, którego sobie odświeżyłem po latach. Przypomina mi to Raskolnikowa.

Czytaj więcej: Klasyka prawdę ci powie.

Służba do grobowej deski - o kobietach, które swoim Paniom się kłaniały.

Przekartkowałem to i owo w ostatnim czasie. Wróciłem na chwilę do Sztokholmu, aby nie wiedzieć czemu, znaleźć się w Moskwie, w trzeciej części paraMaillenium. Moim zdaniem, słabej kontynuacji dzieła Stiega Larssona. Wmieszałem się w drugą opowieść o Macierewiczu, co kiepsko odbiło się na moim zdrowiu, nie tylko psychicznym. Zahaczyłem o „Czerwoną”, dość udaną powieść sensacyjną, w której nie koniecznie się zakochałem, ale nie jestem zawiedziony tym krótkim związkiem.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ podzielam opinię, że jeżeli biorę do ręki kolejną książkę, i kolejną, to w tym samym momencie zawieram z ich autorami umowę, że w zamian za czas poświęcony lekturze, autor zabierze mnie w świat, gdzie ten czas zostanie dobrze spożytkowany.

Czytaj więcej: Służba do grobowej deski - o kobietach, które swoim Paniom się kłaniały.

Yuval Noah Harari „Sapiens” - traktat dla ludzi o ludziach.

Kategoria: Tata Czyta Opublikowano: niedziela, 17 listopad 2019 RadosnyTata

„Od porządku wyobrażonego nie ma ucieczki. Kiedy burzymy mury więzienia i wyrywamy się na wolność, w rzeczywistości biegniemy po bardziej przestronnym spacerniaku, większego więzienia”

 

Dzielimy się tutaj wrażeniami z gatunkami literatury, polecamy sobie książki ważne, cenne, te ku pokrzepieniu serca, a czasami takie, po których pozostaje dziura w duszy i sercu.

Nie każdy tytuł jest po to, aby od razu roznosić w pył stosunek do świata czy ludzi.

Czytaj więcej: Yuval Noah Harari „Sapiens” - traktat dla ludzi o ludziach.

Czy Bóg wybaczy?

Kategoria: Tata Czyta Opublikowano: piątek, 16 sierpień 2019 RadosnyTata


„Wypuściłbym z więzienia siostrę Bernadettę i wsadziłbym tam tych wszystkich nauczycieli, wizytatorów, psychologów, którzy wiedzieli o sytuacji w ośrodku lub mogli ją sprawdzić. Niech na własnej skórze doświadczą tego, co przez lata czuły dzieci. A jak siostra będzie na wolności, to wreszcie poczują, co oznacza słowo „niesprawiedliwość”.”

Przebrnąłem. W jeden dzień. Nie wiem tylko, po co mi to było. Zgwałciłem się w historię, która nie ma żadnego ludzkiego obrazu, a zawiera tylko i wyłącznie obraz bólu, cierpienia, a nawet zdrady.

Czytaj więcej: Czy Bóg wybaczy?

Okruch życia...

"Okruch" Anna Ficner - Ogonowska

Powiedziałem sobie kiedyś. Nigdy w życiu, żadnych romansideł, które nawkładają mi do głowy, że Ona koniecznie fantastyczna, idealnej figurze, wyemancypowana dama z listą potrzeb bez końca i oczywiście bez wad, a On wysoki brunet, przystojny, o błękitnych oczach, manierach najwyższych lotów... Powiedziałem sobie i tak też się stało.

Czytaj więcej: Okruch życia...

"Ucho Igielne" Wiesław Myśliwski

Kategoria: Tata Czyta Opublikowano: czwartek, 28 marzec 2019 RadosnyTata

Ucho Igielne. Bardzo rzadko spotyka się taką narrację i prowadzenie historii człowieka, w sposób, jaki prezentuje Wiesław Myśliwski.

Czytaj więcej: "Ucho Igielne" Wiesław Myśliwski

Czytasz książki? Czasami poczytam...

Kategoria: Tata Czyta Opublikowano: piątek, 22 luty 2019 RadosnyTata

Czytacie książki? Lubicie spędzać czas, pogrążeni w lekturze, z herbatą gdzieś obok, pochrapującym psem, delikatną muzyką w tle? Na książki, tak jak na wszystko, trzeba mieć czas. Jak go znaleźć w czasach, gdzie o ten czas jest bardzo trudno? Wiadomo, praca, dom, obowiązki, dzieci… to wszystko powoduje, że czasami czas na czytanie zwyczajnie ucieka. Czy aby na pewno?

Chcę podzielić się tym, jak wykrzesałem w sobie odrobinę chęci do tego, aby skorzystać z chwili z książką, ciekawą historią, wyjść z domu i zamieszkać z Anią na Zielonym Wzgórzu”.

Czytaj więcej: Czytasz książki? Czasami poczytam...

Więcej artykułów…